Tytuł projektu: Doceniamy to co mamy
Nazwa dotowanego: Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Barczewo
Grupa nieformalna: Aktywni mieszkańcy dla dobra wspólnego
Data rozpoczęcia projektu: 2023-06-01
Data zakończenia projektu: 2023-09-30
Kwota dofinansowania: 5 550 zł.
Cel projektu
Głównym celem projektu było stworzenie dla mieszkańców warunków do rekreacji i aktywnego wypoczynku oraz danie możliwości korzystania z zasobów miejscowej przyrody, podniesienie atrakcyjności turystycznej wsi oraz integracja mieszkańców wokół wspólnej idei, a także kształtowanie postaw obywatelskich i pozytywna zmiana wizerunku naszej miejscowości poprzez poprawę estetyki i funkcjonalności terenu przy stawie w Szynowie. Dobrem dodanym jest zwiększenie aktywności mieszkańców i zaangażowanie ich w życie publiczne. Zależało nam na integracji i nawiązaniu dobrych stosunków pomiędzy mieszkańcami poprzez cykl wspólnych działań, pracy oraz zabawy i zdrowej rywalizacji.
Działania zrealizowane w ramach projektu
W ramach projektu powstała stabilna i bezpieczna kładka długości 3 metrów i szerokości 1 metra, która została umieszczona nad strumykiem odprowadzającym wodę ze stawu. Częściowo obudowane/odeskowane zostały dwie ściany wiaty i dodatkowo ułożona została w niej kostka brukowa. Powstało nowe, bezpieczne miejsce na ognisko ze stojakiem obrotowym z rusztem. Ponadto odnowione zostały ławki, które kilka lat wcześniej własnoręcznie zbudowali i posadowili nad stawem mieszkańcy. Teren został wyrównany i uporządkowany, krzewy przycięte a trawa jest koszona systematycznie, bo w tym miejscu bardzo szybko rośnie. W realizację projektu zaangażowani byli mieszkańcy różnych profesji, posiadający doświadczenie w swoich zawodach. Wszystkie prace przygotowawcze i konstrukcyjne zostały wykonane we własnym zakresie. W ramach działań projektowych zorganizowany został Rodzinny Piknik Wędkarski „Razem na Ryby”, który był uwieńczeniem ciężkiej, wspólnej pracy i możliwością zabawy, odpoczynku i integracji. Celem zawodów była popularyzacja wędkarstwa wśród dzieci i młodzieży jako formy czynnego wypoczynku i aktywnego obcowania z naturą. Zawody wędkarskie miały charakter prorodzinny i były oparte na rywalizacji fair play. Gośćmi pikniku byli mieszkańcy sołectwa i sąsiednich miejscowości.
Rezultaty projektu
Realizacja projektu zapoczątkowała proces przemiany zaniedbanego terenu w centrum wsi w miejsce atrakcyjne dla mieszkańców – jest to proces wieloetapowy i wieloletni. Większość prac projektowych wykonana została przez mieszkańców w tzw. czynie społecznym lub wolontariacie, jako wkład własny w realizację projektu. Dzięki temu społeczność lokalna jest coraz bardziej skonsolidowana. Każde kolejne wspólne działanie integruje społeczność sołectwa Szynowo i angażuje kolejnych mieszkańców. Mieszkańcy mają świadomość, że realizacja projektu i jej efekty posłużą wszystkim. Wspólne działania zachęciły do wyjścia z domu większą liczę osób, nawiązały się nowe znajomości. Każdy mógł uczestniczyć w realizacji działań projektowych, nikt nie czuł się odrzucony. Całość prac przygotowawczych, budowlanych i zabezpieczających wykonali mieszkańcy wspólnie w ramach wolontariatu co ich zjednoczyło i jeszcze bardziej zintegrowało. Realizacja projektu uatrakcyjniła wieś i co jest chyba najważniejsze, jeszcze bardziej zintegrowała mieszkańców wokół wspólnego, wielkiego projektu jakim jest nasza wieś, miejsce w którym mieszkamy i wychowujemy swoje dzieci. Mieszkańcy szanują i doceniają „owoce” własnej pracy. Członkowie grupy realizującej projekt zyskali nowe, cenne doświadczenia w pozyskiwaniu i realizacji dotacji. Powstało miejsce o które będziemy wspólnie dbać i w którym całe rodziny będą chętnie spędzać wolny czas po pracy i nauce na „łonie natury”.
Odbiorcy projektu
Wszyscy okoliczni mieszkańcy oraz turyści.
Partnerzy w realizacji projektu
3 sołectwa, samorząd lokalny, lokalni przedsiębiorcy, mieszkańcy.
Opis autorstwa realizatora projektu.