Tytuł projektu: Warsztaty artystyczne
Nazwa dotowanego: Koło Gospodyń Wiejskich w Lipowie
Data rozpoczęcia projektu: 2023-06-18
Data zakończenia projektu: 2023-09-18
Kwota dofinansowania: 5 000 zł.
Cel projektu
Głównym celem projektu była realizacja zadania na rzecz dobra wspólnego i aktywizacji polskiej wsi. Podniesienie ogólnej wiedzy w zakresie sztuki/malowania; rozwijania zainteresowań; zwiększenie poziomu zaangażowania społeczności lokalnej na terenie sołectwa Lipowo; zmniejszenia negatywnych skutków pandemii w życiu mieszkańców, dzięki spotkaniom warsztatowym; kultywowanie tradycji oraz przybliżenie dawnych metod malowania porcelany; czerpania radości i zadowolenia z uczestnictwa warsztatach; pobudzenie aspiracji rozwojowych, poprawa jakość życia mieszkańców, przyczyniająca się do budowy lokalnego kapitału społecznego; pogłębianie więzi z lokalną społecznością, integracja społeczności lokalnych dla dobra wspólnego; zwiększenie atrakcyjności i rozwoju KGW Lipowo.
Działania zrealizowane w ramach projektu
W ramach zadania zorganizowano 26.06.2023 – warsztaty poznajmy okoliczną przyrodę. Mieszkańcy wraz z wolontariuszką wybrali się na spacer po wsi Lipowo i okolicznych polach, lasach gdzie poznali roślinność, w celu dalszego ich wykorzystania na warsztatach artystycznych w zakresie malowania kubków/talerzy i dachówek warmińskich. Kolejne spotkanie odbyło się 14.07.2023 – warsztaty malowania kubków/dachówek realizowane przez artystkę Annę Wojszel. Uczestnicy w świetlicy wiejskiej wykonali swoje własnoręcznie malowane 2 kubki/talerze z motywami przyrodniczymi. Kolejne spotkanie odbyło się 18.08.2023 – warsztaty malowania dachówek realizowane przez artystkę Annę Wojszel. Podczas warsztatów dachówki otrzymały drugie życie i stały się niezwykłym przedmiotem związanym z tożsamością tutejszego regionu i dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym. Kolejne spotkanie odbyło się 18.09.2023 było to ostatnie spotkanie podsumowujące projekt. Dzięki wolontariuszowi mieszkańcy mogli upiększyć swoją świetlice wiejską i wyeksponować swoje dzieła na przygotowanych przez wolontariusza wieszaczkach. W ramach spotkań warsztatowych uczestniczyło 20 osób w głównej mierze osoby dorosłe ale nie zabrakło również dzieci.
Rezultaty projektu
Dzięki realizacji zadania udało się spełnić wszystkie cele i osiągnąć planowane rezultaty.
Dobrem wspólnym mieszkańców była integracja i aktywizacja wszystkich mieszkańców Lipowa, ale także pięknie ozdobiona ściana świetlicy wiejskiej w warmińskie dachówki, malowane kubeczki/talerzyki z motywami przyrody otaczającej wieś.
Dzięki realizacji zadania wieś stała się bardziej atrakcyjna turystycznie, a mieszkańcy zyskali wiedzę dotyczącą przyrody i życia w harmonii z naturą, korzystając z jej najuważniejszych walorów.
Odbiorcy projektu
Lokalni mieszkańcy i turyści.
Partnerzy w realizacji projektu
Sołectwo, samorząd lokalny, ośrodek kultury, lokalna media,
Opis autorstwa realizatora projektu.